Коротка довідка

Історія створення

Народицький лісгосп було створено в 1936 році під час організації Головлісохорони на базі вже існуючого Народицького лісництва, площею - 17 286 га, до якого входили лісові дачі Держлісфонду – Селецька, В’язівська, Міньківська і Христинівська.
У 1939 році до складу Народицького лісгоспу були передані ліси місцевого значення, в результаті чого загальна площа лісгоспу склала 41 828 га.
Утворений в 1936 році Народицький лісгосп ділився до 1939 року на 4 лісництва – Народицьке, Христинівське, В’язівське і Базарське, а з передачею лісів місцевого значення лісгосп було розділено на 6 лісництв.
В 1947 році на території лісгоспу було проведено лісовпорядкування по першому розряду, так як до цього різні частини лісового фонду Народицького лісгоспу були впорядковані в різний час, починаючи з 1927 року. Наступні лісовпорядні роботи, що проводилися в 1956, 1967, 1977 роках дещо змінили розподіл території лісгоспу, було створено 7 лісництв.
Після глобальної катастрофи на Чорнобильській АЕС, в квітні 1986 року, внаслідок радіоактивного забруднення лісових насаджень склалися умови, коли протягом багатьох десятиліть на значній частині лісів України стало неможливим традиційне ведення лісового господарства і тим паче – багатоцільове використання лісових ресурсів. Особливо гостро ці проблеми постали на Поліссі, де зосереджено близько 40% лісів країни, цей регіон і найбільше постраждав внаслідок аварії на ЧАЕС. Перед працівниками лісового господарства постали проблеми технологічного, екологічного, економічного та соціального характеру. Тому згідно наказу №6 по Житомирському державному лісогосподарському об’єднанню «Житомирліс» від 21 січня 1993 року на виконання наказу Міністерства  лісового господарства України від  20 січня 1993 року №6 «Про зміни в організаційній структурі об’єднання «Житомирліс» був організований Овруцько-Народицький спецдержлісгосп, до складу якого увійшли землі:
Народицького адміністративного району загальною площею 49389 га, в тому числі Народицького держлісгоспу – 34 961 га і колгоспні землі із ступенем забруднення 15 Кі/км2 і більше загальною площею -14 428 га.
Малинського адміністративного району: землі Народицького лісгоспу загальною площею – 481 га.
Овруцько – Народицький спецлісгосп проіснував 13 років, згідно наказу №3 по Житомирському обласному управлінню лісового господарства від 19 січня 2006 року на виконання наказу Держкомлісгоспу України від 12 січня 2006 року №2 «Про вдосконалення управління лісовим господарством у Житомирській області» було реорганізовано державне підприємство «Овруцько-Народицьке спеціалізоване лісове господарство» шляхом виділення з його складу Базарського, Давидківського, Заліського, Кліщівського, Народицького, Радчанського лісництв і Радчанського нижнього складу з гаражем та створити на їх базі державне підприємство «Народицьке спеціалізоване лісове господарство», також до складу спецлісгоспу було передано Закусилівське лісництво державного підприємства «Овруцьке лісове господарство».

Місце знаходження та площа

Державне підприємство «Народицьке спеціалізоване лісове господарство» (скорочено ДП «Народицький спецлісгосп») Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства  Державного агентства лісових ресурсів України  розташоване  в північно-східній частині Житомирської області на території Народицького та Малинського адміністративних районів.
Поштова адреса: 11400 смт. Народичі, вул. Свято-Миколаївська,129
Державний лісовий фонд межує з лісовим фондом АПК та землями сільгоспкористування, які не використовуються за прямим призначенням із-за великого рівня забрудненості, на яких поступово проходить процес природного поновлення лісу, а також з територією Київської області та Республікою Білорусь.

Адміністративно-організаційна структура та загальна площа

Найменування лісництв, місцезнаходження контор Адміністративні райони Площа,га
Радчанське, с.Радча Народицький 8675,40
Давидківське, с.Грезля Народицький 7207,03
Заліське, с.Залісся Народицький 9817,10
Народицьке, смт.Народичі Народицький 8642,20
Закусилівське, с.Закусили Народицький 7231,40
Кліщівське, с.Базар Народицький 12266,10
Базарське, с.Базар Народицький 10992,50
Малинський 481,00
Разом по лісництву 11473,50
Всього по спецлісгоспу 65315,00
в тому числі: Народицький 64834,00
Малинський 481,00
Згідно з лісорослинним районуванням територія лісгоспу відноситься до зони змішаних хвойно-листяних лісів Центрального Полісся.
Господарська діяльність лісгоспу спрямована на цільове та ефективне виконання на базі науково-технічних досягнень і передового досвіду повного комплексу лісогосподарських, лісовідновлювальних та лісозаготівельних заходів, які забезпечують раціональне і невиснажливе використання та відтворення лісових ресурсів, охорону навколишнього природного середовища.
Діяльність підприємства базується на екологічно орієнтованих принципах ведення лісового господарства та лісокористування, а саме:
  • створення нових високопродуктивних насаджень;
  • збереження лісів високої природоохоронної цінності;
  • збереження біотичного різноманіття;
  • посилення водоохоронних, захисних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших корисних властивостей лісів;
  • проведення рубок, які відповідають екології лісу та мінімізації
  • негативного впливу на довкілля під час лісозаготівель;
  • охорона лісів від пожеж, захист від шкідників та хвороб;
  • невиснажливого, безперервного і постійного лісокористування.
Характеристика земель лісового фонду ДП «Народицьке СЛГ» по матеріалах базового лісовпорядкування.
Площа лісгоспу становить 65200 га,  в. т. ч. вкритих лісовою рослинністю – 56431 га. Невкриті лісовою рослинністю – 5809 га. Нелісові землі – 2960га.