Історія створення

Народицький лісгосп було створено в 1936 році під час організації Головлісохорони на базі вже існуючого Народицького лісництва, площею - 17 286 га, до якого входили лісові дачі Держлісфонду – Селецька, В’язівська, Міньківська і Христинівська.
У 1939 році до складу Народицького лісгоспу були передані ліси місцевого значення, в результаті чого загальна площа лісгоспу склала 41 828 га.
Утворений в 1936 році Народицький лісгосп ділився до 1939 року на 4 лісництва – Народицьке, Христинівське, В’язівське і Базарське, а з передачею лісів місцевого значення лісгосп було розділено на 6 лісництв.
В 1947 році на території лісгоспу було проведено лісовпорядкування по першому розряду, так як до цього різні частини лісового фонду Народицького лісгоспу були впорядковані в різний час, починаючи з 1927 року. Наступні лісовпорядні роботи, що проводилися в 1956, 1967, 1977 роках дещо змінили розподіл території лісгоспу, було створено 7 лісництв.
Після глобальної катастрофи на Чорнобильській АЕС, в квітні 1986 року, внаслідок радіоактивного забруднення лісових насаджень склалися умови, коли протягом багатьох десятиліть на значній частині лісів України стало неможливим традиційне ведення лісового господарства і тим паче – багатоцільове використання лісових ресурсів. Особливо гостро ці проблеми постали на Поліссі, де зосереджено близько 40% лісів країни, цей регіон і найбільше постраждав внаслідок аварії на ЧАЕС. Перед працівниками лісового господарства постали проблеми технологічного, екологічного, економічного та соціального характеру. Тому згідно наказу №6 по Житомирському державному лісогосподарському об’єднанню «Житомирліс» від 21 січня 1993 року на виконання наказу Міністерства  лісового господарства України від  20 січня 1993 року №6 «Про зміни в організаційній структурі об’єднання «Житомирліс» був організований Овруцько-Народицький спецдержлісгосп, до складу якого увійшли землі:
Народицького адміністративного району загальною площею 49389 га, в тому числі Народицького держлісгоспу – 34 961 га і колгоспні землі із ступенем забруднення 15 Кі/км2 і більше загальною площею -14 428 га.
Малинського адміністративного району: землі Народицького лісгоспу загальною площею – 481 га.
Овруцько – Народицький спецлісгосп проіснував 13 років, згідно наказу №3 по Житомирському обласному управлінню лісового господарства від 19 січня 2006 року на виконання наказу Держкомлісгоспу України від 12 січня 2006 року №2 «Про вдосконалення управління лісовим господарством у Житомирській області» було реорганізовано державне підприємство «Овруцько-Народицьке спеціалізоване лісове господарство» шляхом виділення з його складу Базарського, Давидківського, Заліського, Кліщівського, Народицького, Радчанського лісництв і Радчанського нижнього складу з гаражем та створити на їх базі державне підприємство «Народицьке спеціалізоване лісове господарство», також до складу спецлісгоспу було передано Закусилівське лісництво державного підприємства «Овруцьке лісове господарство».
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07 вересня 2022 року № 1003 «Деякі питання реформування управління лісової галузі»  та  Наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2022 року № 819  «Про припинення Державного підприємства «Народицьке спеціалізоване лісове господарство» та затвердження складу Комісії з припинення»  прийнято рішення про припинення Державного підприємства «Народицьке спеціалізоване лісове господарство», код згідно з ЄДРПОУ 34283057, шляхом реорганізації, а саме – приєднання до Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», код згідно з ЄДРПОУ 44768034.  
Нова назва підприємства - ФІЛІЯ «НАРОДИЦЬКЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО» ДЕРЖАВНОГО СПЕЦІАЛІЗОВАНОГО ГОСПОДАРСЬКОГО ПІДПРИЄМСТВА «ЛІСИ УКРАЇНИ», в особі  директора філії Мізюка Богдана Петровича, який діє на підставі Положення про філію та Довіреності № 1297 від 19.04.2023 року, код філії ЄДРПОУ 45015195.

 

 

Місце знаходження та площа

Державне підприємство «Народицьке спеціалізоване лісове господарство» (скорочено ДП «Народицький спецлісгосп») Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства  Державного агентства лісових ресурсів України  розташоване  в північно-східній частині Житомирської області на території Народицького та Малинського адміністративних районів.
Державний лісовий фонд межує з лісовим фондом АПК та землями сільгоспкористування, які не використовуються за прямим призначенням із-за великого рівня забрудненості, на яких поступово проходить процес природного поновлення лісу, а також з територією Київської області та Республікою Білорусь.

Адміністративно-організаційна структура та загальна площа

Найменування лісництв, місцезнаходження контор Площа,га
Базарське, с.Базар 11474
Давидківське, с.Грезля 7207
Заліське, с.Залісся 6550
Закусилівське, с.Закусили 7231
Кліщівське, с.Базар 7229
Народицьке, смт.Народичі 388
Радчанське, с.Радча 8676
Всього по філії 48755
Згідно з лісорослинним районуванням територія лісгоспу відноситься до зони змішаних хвойно-листяних лісів Центрального Полісся.
Господарська діяльність лісгоспу спрямована на цільове та ефективне виконання на базі науково-технічних досягнень і передового досвіду повного комплексу лісогосподарських, лісовідновлювальних та лісозаготівельних заходів, які забезпечують раціональне і невиснажливе використання та відтворення лісових ресурсів, охорону навколишнього природного середовища.
Діяльність підприємства базується на екологічно орієнтованих принципах ведення лісового господарства та лісокористування, а саме:
  • створення нових високопродуктивних насаджень;
  • збереження лісів високої природоохоронної цінності;
  • збереження біотичного різноманіття;
  • посилення водоохоронних, захисних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших корисних властивостей лісів;
  • проведення рубок, які відповідають екології лісу та мінімізації
  • негативного впливу на довкілля під час лісозаготівель;
  • охорона лісів від пожеж, захист від шкідників та хвороб;
  • невиснажливого, безперервного і постійного лісокористування.
Характеристика земель лісового фонду ДП «Народицьке СЛГ» по матеріалах базового лісовпорядкування.
Площа лісгоспу становить 48755 га,  в. т. ч. вкритих лісовою рослинністю – 39575 га. Невкриті лісовою рослинністю – 5809 га. Нелісові землі – 2960 га.